Комунальний заклад «Запорізький академічний обласний театр юного глядача»

Запорізької обласної ради

каса (061) 236 16 72пн.-нд. 10:00 - 19:00онлайн КУПИТИ КВИТОК

Історія театру

Запорізький обласний театр юного глядача був заснований 9 січня 1979 р. Символічно, що саме цей рік був проголошений ЮНЕСКО “Роком дитини”.
20 листопада прем’єрою вистави “Драматична пісня” – відбулось народження театру. У запальній розповіді про Павку Корчагіна відбилося пристрасне та натхненне прагнення молодого колективу до життя. Очолив театр народний артист України Олександр Король.

Наснага та наполегливість в пошуках оригінальних і сміливих художніх рішень визначили творче обличчя молодого колективу. Яскраві, видовищні, веселі та захоплюючі вистави для малечі “Терем-Теремок”, “Муха-Цокотуха”, “Королівський цирульник”, “Кішкін дім”, “Мауглі”, “Весняна плутанина” створили театру репутацію доброго чарівника і мудрого друга. Казка “Терем-Теремок” визначила основний стиль дитячих вистав театру: ігровий принцип будови, гармонійне поєднання музики, співу, хореографії, мови та дії. Проте, головним напрямом в роботі театру було створення спектаклів, що розкривали проблеми морального становлення, формування особистості, зростання духовного досвіду молодої людини. Гострі, злободенні, психологічно правдиві постановки про складний та суперечливий світ молодої особистості: “Засідання комісії у справах неповнолітніх” В. Нестайко, “Банка згущеного молока” “Ніч після випуску” В. Тендрякова, “Королівський особняк” Я. Верещака та інші – викликали бурхливі обговорення після вистав та дискусії в пресі.

Вже через п’ять років, в 1984 р. театр був обраний серед шістьох ТЮГів України представляти театральне мистецтво для дітей на VІІІ конгресі Міжнародної асоціації дитячих та юнацьких театрів (м. Москва).
У 1987 р. в адміністративному приміщенні (б. Центральний, 4) власними силами створили Малу сцену театру, котра відкрила нові творчі можливості акторів та режисерів театру, дала змогу для нових сценічних пошуків. Вистави Малої сцени: “Я стою біля ресторану” Е. Радзинського, “Езоп” Г. Фігейредо, “Електра” Софокла, “Гра в самогубство” (за п’єсою Е. Олбі «Випадок у зоопарку» та оповіданням Ед Макбейна “Твоя черга!”), “Едіт Піаф” Н. Вощілової, “Маруся Чурай” за романом Л. Костенко, “Вальс випадку” В. Аіма та інші – мали великий успіх у глядачів.

В 1994 р. творчий запал спонукав колектив перевести виставу “Мауглі” на мову есперанто, досконало її вивчити, щоб прийняти участь в міжнародному театральному фестивалі, який проходив в Угорщині.
Наприкінці 90-х років театр творчо співпрацював з театром м. Оберхаузена (Германія), завдяки цьому постановка вистави «Безіменна зірка» Г. Себастіану відбулась в Німеччини. Відповідним шагом було запрошення до театру молодого німецького режисера та постановка п’єси Б. Брехта “Добра людина із Сичуані”.

В 2005 р. театр очолив заслужений діяч мистецтв України Г.В.Фортус. В тому ж році театр, після двадцяти шести років існування, нарешті отримав у свою власність приміщення Будинку культури “Будівельник”.

2012 р. театр отримав почесне звання академічний.

В 2013 р. театр випустив виставу за японськими казками «В пошуках Дракона». Прем’єру вистави відвідав уповноважений посол Японії в Україні Тоічі Сакато, який спеціально приїхав до Запоріжжя, щоб передивитися виставу.

В репертуарі театру твори драматургів всього світу: Т.Г. Шевченка, І. Франко, П.Воронько, Г.Яблонської, А. Чехова, О.Островського, В.Маяковського, В. Шекспіра, Ф.Г. Лорки, Ж. Ануя, Е.Де Филиппо, Ф.Вебера, Ив.Жаміак, Олби, Г. Себастиану, Ж.Кокто тощо.

Гастрольна карта театру досить велика. Театр гастролював в Києві, Харкові, Львові, Сумах, Дніпропетровську, Донецьку, Полтаві, Кременчуку, виїжджав в усі районі центри області, Ростов-на-Дону, Тула, Белгород, Нижний Новгород, Воронеж.

Творчий склад театру із самого початку був створений з професійних акторів, випускників Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого та Харківського інституту театрального мистецтва, а також професійних акторів, які пройшли конкурсний відбір. В різний час в театрі працювали режисери: народний артист України А. Король, заслужений діяч мистецтв України В. Денисенко, заслужений діяч мистецтв України Є. Головатюк, І. Борис, В.Клименко; художники: Ю. Жолудев, А. Александров, Б. Краснов, І. Кохан, композитори: заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки композиторів України Н. Попов, Ю. Крохин, Д. Савенко; актори: народний артист України В. Неведров, заслужений артист. Україна А. Тихомиров, заслужений артист України В. Кошель, заслужений артист України А. Ященко, заслужений артист України В. Голяк. З театром співпрацювали драматурги: Я. Верещак, В. Нестайко, І на Я. Златопольські, Я. Стельмах, Є. Євтушенко. Неодноразово театр запрошував на постановки режисерів з Києва (М. Карасьов, В. Балкашинов), Тернополя (П. Ластівка), Москви (А. Васильєв, А. Дрознін), Санкт-Петербурга (В. Волков).

У 1979 – 1984 рр. театр очолював головний режисер, народний артист України О.Король; з 1984 – 1987 рр. – головний режисер І. Борис; з 1987 – 1988 рр. – головний режисер, заслужений діяч мистецтв України Є. Головатюк; з 1988 – 2005 рр. – головний режисер, заслужений діяч мистецтв країни України В.Денисенко; з 2005 р. – художній керівник театру заслужений діяч мистецтв України Г. Фортус.
Головні художники театру: Ю. Є. Жолудєв (1979 – 1983 рр.), І. Кохан (1988-1991 рр.), Т.І. Власенко (з 1993 р.).

Від початку свого існування театр показував свої вистави на багатьох фестивалях та неодноразово одержував високі нагороди на всеукраїнських та міжнародних театральних фестивалях, які відбувалися в різні часи в Києві, Львові, Москві, Харкові, Рівно та інших містах України та Росії. В 1982 р. – лауреат всесоюзного фестивалю, 1983 р. – лауреат І республіканського фестивалю ТЮГів, в 1985 р. – І місце на республіканському фестивалі,, 1988 р. – диплом за кращу режисуру на фестивалі «Золотий лев» (м. Львів, вистава «Езоп»), 1991 р. – лауреат фестивалю моновистав (м. Рівне, вистава «Записки божевільного). 1992 і 1994 рр. – Гран-Прі міжнародного фестивалю «Добрий театр» (м. Енергодар).

В 2002 р. на міжнародному фестивалі “Добрий театр” (м. Енергодар) – Гран-Прі за кращу жіночу роль у виставі «Вальс випадку» отримала Любов Фриган, постановник вистави Г.Фортус отримав дипломом за кращу режисуру.

В 2007 р., 2009 р. – Гран-Прі на Відкритому фестивалі театрів для дітей та юнацтва «ТЮГ- 2007», «ТЮГ – 2009» (м. Макіївка Донецької області), на фестивалі «ТЮГ-2011» диплом за «Кращу чоловічу роль» (арт. Ю.Кулініч) та спеціальний приз журі (арт. К.Макоїд), в 2013 на фестивалі «ТЮГ- 2013» - приз глядацьких симпатій за виставу «Я не прощаюся…» та диплом «краща чоловіча роль» (арт О.Фортус)..
У 2006, 2007, 2008, 2010, 2001, 2013, 2014, 2016, 2017 рр. став переможцем огляду прем’єрних вистав на здобуття вищої театральної нагороди Придніпров’я «Січеславна». Наразі, в 2017 р. театр був відзначений двома дипломами за кращу режисуру – в номінації «Січеславна-2017» вистава «Двоє на гойдалках», режисер-постановник заслужений діяч мистецтв України Геннадій Фортус, в номінації «Надія Січеславни» вистава «Апельсинова принцесса», режисер-постановник Олександр Фортус.

Театр активний учасник міжнародного фестивалю «Добрий театр» (м.Енергодар), в 2004-2011 рр. неодноразово здобував вищі нагороди цього фестивалю.

В 2013 р. на відкритому фестивалі моно та камерних вистав «Віват, актор!» театр здобув друге та третє місце за вистави «Едіт Піаф (режисер та виконавець Н.Вощілова) і «Єсенін…Ніч… Мить… Англетер» (режисер та виконавець Г.Широченко). В 2016 р. вистава «Оскар та Рожева Пані» за романом Е.-Е. Шмітта (режисер-постановник Н.Вощілова) отримала друге місце, актриса Н.Середа нагороджена грошовою премією.

В 2014 р. театр отримав урядову премію імені Лесі Українки за виставу «Я не прощаюся», яка була визнана кращою виставою для молоді 2013 р. Автор інсценівки Н.Петренко, режисер-постановник Г.Фортус, головні виконавці актриса О. Білан та актор О. Фортус одержали премію.

В 2016 р. художній керівник, режисер Г.Фортус на міжнародному фестивалі конкурсі імені Дюка Де Ришелье отримав нагороду «Алмазний Дюк» за постановки вистав «Вечеря дурнів» Ф. Вебера та «Двоє на гойдалках» У. Гібсона.

В 2017 р. театр став лауреатом ІV міжнародного фестивалю Українського театру «Схід-Захід», який відбувся в м. Кракові (Польща). Театр представив виставу «Вальс випадку» В. Аіма в постановці заслуженого діяча мистецтв України Геннадія Фортуса. Виконавець головної ролі Максим Березнер був нагороджений Диплом «краща чоловіча роль».

В травні театр успішно виступив на ХІХ фестивалі «Мельпомена Таврії», представивши виставу «Останній палкий закоханий» Н.Саймона. Експертна Рада фестивалю відзначила виставу як найкращий акторський дует – Валерія Лютинська та Сергій Цевельов.

В 2017 р. при театрі було створено театральну студію під керівництвом А. Макаренко. В грудні студія прийняла участь в ІІІ всеукраїнському багатожанровому фестивалі-конкурсі «Розмаїті Самоцвіти», м. Львів, і здобула багато нагород.

Директор театру заслужений працівник культури України В.М.Шкляренко на фестивалі-конкурсі на вищу театральну нагороду Придніпров’я «Січеславна». був визнаний найкращим директором у 2007-2008 рр., в 2010 р. був нагороджений спеціальною відзнакою імені заслуженого працівника культури України О. Гришкіна.

Сьогодні творчий колектив театру складається з професійних акторів, сценічні роботи котрих, багатократно відзначалися призами та нагородами на різноманітних театральних фестивалях. Трупа театру значно оновлена молодими акторами, випускниками акторського відділення Запорізького національного університету вихованцями художнього керівника театру, педагога, заслуженого діяча мистецтв України Г. Фортуса. В театрі працюють заслужені артисти України Любов Фриган, Максим Березнер, Станіслав Шкляренко, Марія Нестулій, Сергій Цевельов. Головний художник театру Тетяна Власенко є членом Національної Спілки художників України, музичну частину театру очолює заслужений діяч мистецтв України Лілія Гринь.

З 2005 р художній керівник театру заслужений діяч мистецтв України Геннадій Фортус. Директор театру - заслужений працівник культури Віталій Шкляренко.

More in this category: План залу »

Календар вистав

Квитки Online

Підпишись на розсилку

Поділитися в соц.мережах: